Ortopedi

TEKRARLAYAN OMUZ ÇIKIĞI (BANKART LEZYONU) VE CERRAHİ TEDAVİSİ

TEKRARLAYAN OMUZ ÇIKIĞI (BANKART LEZYONU) VE CERRAHİ TEDAVİSİ

İÇİNDEKİLER

Bankart lezyonu (tekrarlayan omuz çıkığı) nedir?

Bankart lezyonu neden oluşur?

Bankart lezyonu ameliyat ile nasıl tedavi edilir?

Bankart lezyonu ameliyatı avantajları nelerdir?

Bankart lezyonu ameliyatı sonrası tekrar oluşma riski var mıdır?


Bankart lezyonu (tekrarlayan omuz çıkığı) nedir?

  Omuz ekleminin yerinden çıkması ve bunun sık sık tekrarlanmasına tekrarlayan omuz çıkığı denir. Bankart lezyonu ise tekrarlayan omuz çıkığına neden olan omuz ön kapsülündeki labrumun yırtığıdır. İlk omuz çıkmasında, ön taraftaki kapsül yırtılıp kemikten ayrılır. Tekrar bir çıkığın meydana gelmesi, yırtılan kapsül nedeni ile çok kolaydır. 

  Genellikle genç yaşlarda meydana gelir. İlk çıkık oluştuktan sonra yaklaşık 3 hafta askılık takılarak sabit tutulması sağlanır. Fakat buna rağmen sonraki süreçte üzerine yatmak, ceket giymek gibi basit eylemlerde bile çıkığın tekrarlaması mümkündür.    


Bankart lezyonu neden oluşur?

  Omuz ekleminde, diğer eklemlere kıyasla çıkık gelişme olasılığı daha yüksektir. Omuz üzerine alınan bir darbe, düşme veya uzun süre askıda kalması gibi travmatik olaylar, labrumda hasar oluşmasına neden olur. 

  Özellikle ilk çıkık oluşumundan sonra, omuz eklemi ve çevresindeki bağlar ve dokular uygun pozisyonda iyileşmez ise, çok basit hareketler sonucunda bile omuz çıkığı oluşabilir.


Bankart lezyonu ameliyat ile nasıl tedavi edilir?

  Cerrahi olarak artroskopik yönteme başvurulur. Kapalı bir cerrahi yöntem olduğu için, daha çabuk iyileşme imkanı sağlar. 

  Artroskopik cerrahide, küçük kesitler açılarak, omuzun içine ışıklı bir kamera ve cerrahi aletler ile girilir. Eklemin iç kısmında hasarlı olan bölge net bir şekilde görüntülenerek onarılır. Kemikten ayrılan labrum yeniden yerine dikilir.

  Operasyondan büyük kesitler açılmadığı için ameliyat sonrası ağrı minimal düzeydedir. Ayrıca iyileşme süreci de çok hızlı bir şekilde ilerler. Yapılan hafif egzersizler de, iyileşme sürecine katkı sağlayarak, omuzun güçlenmesini destekler. Fakat ağır ve zorlu egzersizler için, ameliyattan sonra en az bir ay beklemek gerekir. 


Bankart lezyonu ameliyatı avantajları nelerdir?

  Bankart lezyonu ameliyatı’nın kapalı bir cerrahi operasyon olmasının da etkisi ile, bir çok avantajı söz konusudur.

Bu avantajları kısaca şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Hızlı iyileşme süresi
  • Düşük komplikasyon riski
  • Estetik olarak daha küçük yara izi
  • Daha güvenli bir operasyon olması
  • Operasyon süresinin kısalması


Bankart lezyonu ameliyatı sonrası tekrar oluşma riski var mıdır?

  Ameliyat sonrası tekrar çıkık gelişme olasılığı çok azdır. Ancak bazı faktörler ve durumlar neticesinde, ameliyat sonrası tekrar oluşma riski söz konusudur. Özellikle omuz eklemini zorlayıcı sporlar ile ilgilenen hastalarda, 20 yaşından küçük hastalarda, omuz ekleminde bağ gevşekliği oluşan hastalarda meydana gelebilir. 

  Ameliyat sonrası hastaların omuz eklemini zorlayıcı hareketlerden ve sporlardan kaçınmaları gerekir. İyileşme sürecinin gayet sakin ve kontrollü bir şekilde geçmesi çok önemlidir.

Not : Bu metin bilgilendirme maksatlı olup; sağlık durumunuzla ilgili hekiminizin tavsiyelerini dikkate alınız..