Ortopedi

SIVI DİZ PROTEZİ (POLİAKRİLAMİD HİDROJEL-İPAAG UYGULAMASI)

SIVI DİZ PROTEZİ (POLİAKRİLAMİD HİDROJEL-İPAAG UYGULAMASI)

İÇİNDEKİLER

 • Sıvı diz protezi (Poliakrilamid Hidrojel-İPAAG Uygulaması) nedir?
 • Sıvı diz protezi nasıl çalışır?
 • Sıvı diz protezi hangi hastalarda etkili sonuç verir?
 • Sıvı diz protezi’nin faydaları ve avantajları nelerdir?
 • Sıvı diz protezi hangi durumlarda uygulanmamalıdır (kontrendikasyonlar)?
 • Sıvı diz protezi nasıl uygulanır?


Sıvı diz protezi (Poliakrilamid Hidrojel-İPAAG Uygulaması) nedir?

   Diz kireçlenmesinde ameliyatsız poliakrilamid hidrojel (İPAAG) uygulanması işlemine, sıvı diz protezi diyoruz. Bu uygulama son 20 yıldır yapılan uzun çalışmalar ile ortaya çıkan, çok verimli ve işlevli bir tedavi yöntemidir. 

   Diğer enjeksiyonlardan en büyük farkı ise, tek seferlik bir uygulama olup, ömür boyu kalıcı etki göstermesidir. Bu sayede periyodik aralıklar halinde enjeksiyon olma durumu ortadan kalkmaktadır.

   Kireçlenme, zamanla kıkırdak dokunun kaybı ile vücudun ürettiği eklem sıvısının yetmemesi sonucu, özellikle orta yaş ve üzerinde gördüğümüz bir eklem rahatsızlığıdır. Bu hastaların en çok şikayet ettiği durum, eklem ağrılarıdır. 

   Sıvı diz protezi sayesinde eklem ağrısı sorunu ortadan kaldırılarak hastaların ağrısız, rahat bir günlük yaşam geçirmeleri amaçlanmaktadır. 
   

   Sıvı diz protezi ameliyatı olarak bilinse de, ameliyat gerektirmeyen ağrısız bir uygulamadır.


Sıvı diz protezi nasıl çalışır?

   Bu işlem, ameliyatsız poliakrilamid hidrojel (İPAAG) uygulamasıdır. Diz eklemleri arasına sıvı enjekte edilir. Bu sıvı, vücut tarafından emilimi olmayan bir sıvı olması nedeni ile uzun süre eklemler arasında kalarak sürtünmeyi önler. Ayrıca bu sıvı, iç kapsülün sinovyal dokusuna entegre olup eklem sertliğini azaltarak ağrıyı azaltır. 

   Enjekte edilen sıvının vücut tarafından emilimi olmamasının nedeni ise, içerisinde az bir miktar çapraz bağlı poliakrilamid dediğimiz ve vücut tarafından emilemeyen bir dolgu malzemesi olmasıdır. Kısaca basitleştirmemiz gerekirse, sürekli enjeksiyon olma durumunu ortadan kaldırıyor. Bir sıvı enjeksiyonu ile ağrısız ve sorunsuz uzun yıllar söz konusudur.

   Yapılan çalışmalar, hastalardaki başarı oranını yüzde 80 civarlarında olduğunu belirtiyor.


Sıvı diz protezi hangi hastalarda etkili sonuç verir?

   20 yılı aşkın yapılan çalışmalarda, diz kireçlenmesi olan yetişkinler için geliştirilen bu tedavi yöntemi, genç ve yaşlı her yaş grubunda etkili bir sonuç verdiği görülüyor. Tedavinin çalışma aşamasına baktığımızda ise, 70 yaş altı grupta %80 yanıt oranı görülüyor. 

  Yapılan uzun çalışmalar sonucunda, kireçlenme sonucu problem ve ağrı şikayeti bulunan hastalara umut olan bir tedavinin ortaya çıkarıldığını görüyoruz.


Sıvı diz protezinin faydaları ve avantajları nelerdir?

   En büyük avantajlarından biri, ayakta tedavi yöntemi olmasıdır. Bu sayede hastalar, herhangi bir operasyon sürecinden geçmeden, kolaylıkla tedavi aşamasına geçilir. Ayrıca hastaların tedavi için hastanede kalması gerekmez.

   Güvenli ve yaşam kalitesini arttırıcı özelliği ile hastaların sorunlarına yüksek bir oranda çözüm oluşturur. Enjeksiyondan sonraki 4.hafta itibari ile ağrı seviyelerinde azalma izlenir.

   Kısacası gayet basit, güvenli ve sürdürülebilir bir tedavi yöntemidir.


Sıvı diz protezi hangi durumlarda uygulanmamalıdır (kontrendikasyonlar)?

   Bazı durumlarda bu tedavinin kullanılmaması gerekir. Bu durumlar aşağıda belirtilmiştir;

 • Enjeksiyon bölgesinde veya yakınında bir deri hastalığı/enfeksiyon mevcut olan hastalarda
 • Hastanın dizinde herhangi bir yabancı madde olan hastalarda
 • Hemofili hastalarında 
 • Son 6 ay içerisinde diz artroskopisi geçiren hastalarda
 • Ciddi eklem iltihaplanması veya eklemi enfekte olan hastalarda


Sıvı diz protezi nasıl uygulanır?

   Uygulama yalnızca 5 dakika süren kısa bir işlemdir. Hastalar, uygulamadan sonra durumu kontrol edilerek, her şeyin yolunda olduğu anlaşılıp öyle gönderilir. Toplamda yarım saat kadar süren bir işlemdir.

   İşlemden sonra bir kaç gün ağrı hissedilir. Bu süreç ağrı kesiciler ile kolaylıkla atlatılır. Sonrasında zamanla dizdeki ağrılar azalır. Günlük yaşama eskisinden daha konforlu ve ağrısız bir şekilde devam edilir.

Not : Bu metin bilgilendirme maksatlı olup; sağlık durumunuzla ilgili hekiminizin tavsiyelerini dikkate alınız..