Kadın-Doğum

GENETİK TANILI TÜP BEBEK

GENETİK TANILI TÜP BEBEK

İÇİNDEKİLER

Genetik Tanılı Tüp Bebek Nedir?

Tüp Bebek Tedavisinde Teknolojinin Gelişimi?

Genetik Tanılı Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Gerçekleşmektedir?

Peki, Kimlere Genetik Tanılı Tüp Bebek Yapılır? 

Günümüzde En Sık Gördüğümüz Genetik Hastalıklardan Biri: SMA


Genetik Tanılı Tüp Bebek Nedir?

Gelişen ve değişen teknoloji ile Tüp bebek tedavisinde çiftlere her geçen gün başarı oranını artırmaya yönelik tedavi şekilleri uygulanmaktadır. ‘Genetik tanılı tüp bebek yöntemi’ de son dönemde çocuk istemi tedavilerinde sıklıkla kullanılan yöntemlerden bir tanesi. Bu yöntem ile birlikle gebelikteki düşük riski azalıyor ve bebeğin genetik hastalıkla doğma riski ortadan kalkabilir. Fakat Genetik tanı için çiftlerde bazı durumlar aranmakta hekimler tarafından. Eğer;

Anne adayının yaşı 38 yaş ve üstü ise, tüp bebek tedavi denemelerinde iki kez en iyi kalite beşinci gün embriyo transferi gerçekleşmesine rağmen gebelik oluşmamış ise, daha önce gebelik kaybı ya da düşük  durumu  olan kadınlarda ve düşüklerden gönderilmiş genetik örnekte genetik bir bozukluk görülmüş ise, anne veya baba adayında genetik bozukluk öyküsü varsa genetik tanılı tüp bebek yöntemi ’ne başvurmak mümkün.

Çocuk sahibi olmak isteyen tüm çiftlerin, sağlıklı bebeklerini kucaklarına alabilmektir. Kadın doğum uzmanlarının da, çiftlerimizden istedikleri ilk şey elbette ki doğal yollardan çocuk sahibi olmaktır. Fakat bu çiftlerin yüzde 15'i çocuk sahibi olabilmek için yardımcı üreme tekniklerine başvurur. Bu tekniklerin başında ise tüp bebek gelmektedir. 


Tüp Bebek Tedavisinde Teknolojinin Gelişimi?

Tüp bebek, her gün kendini yenileyen ve yeniliklerle gebelik başarısı artıran teknolojileri içeren bir yöntemdir. Bu yöntemle çiftlerde yüzde 40-70 oranında gebelik elde edilmektedir. Tüp bebek ile gebelik elde etmekte iki temel madde vardır. Birincisi iyi kalite bir embriyo, ikinci ise rahmin bu embriyoyu en tutunabilecek şekilde hazırlanmasıdır. Tüp bebekte her yıl gelişen teknoloji ile bu oranlar artmaktadır. 

Kişiye özel tüp bebek uygulamalarında çiftlerin yaşı, kilosu, çocuk sahibi olamama nedenleri dikkate alınarak ilaç dozları ayarlanır ve iyi bir embriyo elde edildikten sonra yine kadının hormon değerlerine göre kişiye özel rahim hazırlanıp transfer yapılır. Tüp bebek tedavilerinin çiftlere özel olması çok önemlidir. Gelişen ve değişen teknoloji ile tüp bebek yöntemi de kendi içinde gelişimler geçirmiş, birçok başarıyı artıran tedavi yöntemi de çiftlere günümüzde uygulanmaktadır.


Genetik Tanılı Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Gerçekleşmektedir?

Genetik Tanılı tüp bebek yöntemi ile Gebelikteki düşük riskleri en aza inmekle beraber, bebeğin genetik hastalıkla doğma riski ortadan kalkabilmektedir. Bu yöntemde; embriyoların dış hücrelerinden beşinci günde lazerle biyopsi yapılır ve yeni nesil dizileme yöntemi ile genetiği normal olan embriyo seçilip anne rahmine yerleştirilir. 


Peki, Kimlere Genetik Tanılı Tüp Bebek Yapılır? 

Kadın yaşı tüp bebek tedavilerinin en temel faktörlerinden biridir. Bu sebeple ileri kadın yaşı dediğimiz kadın yaşı 38'den ileri ise tüp bebek tedavisi denemelerinde iki kez en iyi kalite beşinci gün embriyosu verilmesine rağmen gebelik oluşmamış ise, daha önce düşük yapmış kadınlarda düşüklerden gönderilen genetik örnekte genetik bozukluk varsa, anne veya baba adayında genetik bozukluk öyküsü varsa; bu yönteme başvurabilmek mümkün.

Eğer ailede genetik faktörlü bir durum var ise çiftlerde yaş fark etmeksizin Genetik tanılı tüp bebek tedavisi uyguluyoruz. 

Tekrarlayan düşüklerde Genetik tanılı tüp bebek tedavisi kesinlikle çok önemli. Öyle ki, rahim çok akıllı bir organ. Genetiği normal olmayan bir embriyo tutunmayı gerçekleştiremez, yani rahim onu taşımaz. Anne-baba adaylarında genetik bir durum söz konusu olmasa bile, doğacak bebeğin genetiği bambaşkadır. Bu yüzden anne rahmi de genetiği sağlıklı olmayan embriyoyu taşımak istemez. Bu anlamda genetik tanılı tüp bebek ile tutunma oranını artırıp, gebeliğin devamını sağlayabilmek de mümkün olabilmekte.

Bunun dışında 38 yaştan daha genç anne adaylarında istekleri doğrultusunda yapay zeka desteği ile Genetik tanı hakkında da bilgi sahibi olabilmekteyiz. 

Tüp bebek tedavisi içerisinde eğer tedaviler sonucu transferler maalesef olumsuz sonuç aldığımızda da bu durumun genetik kaynaklı olabileceği bizleri düşündürür. Bu sebeple genetik tanılı tüp bebeğe yönelebilmek mümkündür. 

Yapay zekalı tüp bebek ile embriyonun kalitesi ve genetik durumu bizlere ön bilgi veren bir tarama testi niteliğinde. Eğer yapay zeka sonucunda risk faktörü görüyor ise ve eğer yapay zeka sonucunda genetik tanı önerimi anlamında bir değerlendirme var ise çiftlerimizi genetik tanılı tüp bebek yöntemine de yönlendirebiliriz. 


Günümüzde En Sık Gördüğümüz Genetik Hastalıklardan Biri: SMA

Genetik tanılı tüp bebek ile tek gen hastalıklarının da önüne geçerek sağlıklı embriyoyu transfer edebilmek tabi ki mümkün. Bunların başında son dönemde oldukça sık rastladığımız SMA hastalığı geliyor. SMA en bilinen tabiriyle genetiksel bir kas hastalığıdır. Bizler genetik tanılı tüp bebek yöntemi ile başta SMA olmak üzere birçok tek gen hastalığını da inceleyerek, genetiği sağlıklı embriyoyu transfer edebilmekteyiz. Böylece ailesel genetik faktörlü ya da taşıyıcı olan çiftlerimizin de genetik tanı ile sağlıklı embriyo ile sağlıklı bebeklerinin olması mümkün olabiliyor. 

Not : Bu metin bilgilendirme maksatlı olup; sağlık durumunuzla ilgili hekiminizin tavsiyelerini dikkate alınız..