Bizden Haberler
COVID-19 SONUÇ
Galeri
Avada SEO
ONLINE işlemler
Avada SEO
ONLINE işlemler
Plastik Cerrahi2022-04-25T16:48:27+00:00

Plastik Cerrahi

Plastik ve Estetik Cerrahi nin en temel iki hedefi, form ve fonksiyon oluşturmaktır. Fonksiyon, yaralanma sonucu uzvun örneğin elin eski işlevlerini geri kazandırmak, form ise, eski görüntüsüne en yakın estetik görünümü kazandırmaktır. Gelişen mikrocerrahi yöntemler sayesinde kopan uzuvlar damar ve sinirleri yerine aktarılabilmektedir. Veya eskiden kapanması aylar sürebilecek yaralar serbest doku nakilleri ile çok daha kısa sürede iyileştirilebilmektedir.
Estetik Plastik Cerrahi nin konuları arasında doğuştan anomaliler örneğin dudak damak yarıkları, hipospadias (peygamber sünneti), el anomalileri (polidaktili, sindaktili), yanıklar, yanık komplikasyonları (kontraktürler, skarlar), baş boyun yaralanmaları, ve tümörleri kanserleri, el cerrahisi, estetik cerrahi sayılabilir.
Çeşitli sebeplerle oluşan yaraların kapatılması ve iyileştirilmesi de Plastik Cerrahi’nin uğraştığı konular içindedir. Trafik kazası, tümör gibi sebeplerle oluşan felç durumlarında uygunsuz bakım sonucu hastalarda açılabilen bası yaraları (yatak yarası – dekübitüs ülseri) hem hastalar, hem de aileleri için büyük problemler yaratabilmektedir. Bu yaraların kapatılmasında özellikle kas ve deri içeren doku nakilleri ile başarılı sonuçlar alınmaktadır.
Plastik Cerrahi nin uğraştığı alanlardan sadece biri olan Estetik Cerrahi konusu içinde tüm vücudun estetik girişimleri vardır. Bu konuları yüz bölgesi, gövde, kol ve bacak, ve diğer konular diye ayırabiliriz. Yüz bölgesi en fazla farklı girişimleri içeren bölgedir. Bunlar arasında burun estetik ameliyatları ( rinoplasti ), kepçe kulak estetik ameliyatları ( otoplasti ), yüz estetiği ( yüz germe ), kaş kaldırma, alın germe, dudak estetiği, dudak kalınlaştırma, botoks, dolgu maddeleri sayılabilir.Bunlar arasında en sık yapılanı burun estetiğidir. Burun estetik girişimlerinde genellikle burun küçültülür, burun sırtındaki kemik alınır, kıkırdakları inceltilir ve gerekiyorsa burun ucu kaldırılır. Burun ucu kaldırma ve diğer kemik kıkırdak inceltme işlemlerinin dozunda yapılması en önemli konulardan biridir. Sıklıkla yapılan hata, bu dozun gereğinden fazla yapılmasıdır. Abartılı dozda kıkırdak ve kemik çıkarıldığında burun çok küçülebilir, ucu fazla kaldırıldığında önden bakılınca burun deliklerinde burun içi görünebilir. Bunlar istenmeyen durumlardır. Hastaların son zamanlarda ortak isteği, yapıldığı çok belli olmayan doğal burunlardır. Doğal burun dan kasıt, hastanın yüz ölçülerine uyan büyüklükte bir burundur.
Kepçe kulak estetiği ameliyatı da oldukça sık yapılmaktadır. Kepçe kulak kulak sayvanının normalden daha öne doğru kıvrık olmasıdır. Öne doğru daha kıvrık olan kulak daha büyükmüş gibi görünür. Kulak estetiği ameliyatında kulak kepçesinin normal olan arkaya doğru kıvrım şekli verilir. Bunun için kulak arkasından yapılan bir kesi iel kıkırdağa ulaşılır ve gereken yerlerden kıkırdak törpülenerek inceltilir. Gereken yerlere dikiş konarak kıkırdağın kıvrık durması sağlanır. Ameliyat izi kulak arkasında gizli kalır ve zamanla çok azalarak belirsiz hale gelir.
Gövde estetik girişimleri arasında meme göğüs estetiği, cinsel estetik, liposakşın sayılabilir. Meme göğüs estetiği girişimleri arasında meme küçültme, meme büyütme, göğüs dikleştirme, meme asimetrisi ameliyatları sayılabilir. Meme küçültme ameliyatında meme göğüs başı korunarak daha yukarda olması gereken yere getirilir. Gereken yerlerden meme dokusu çıkarılarak meme küçültülür. Sonuçta meme üzerinde ters T şeklinde bir iz kalır. Bu iz zamanla solarak azalır. Büyük göğüsler ameliyatla ortalama üçte birine kadar küçülebilir. Çok rahatsız olan hastalarda memenin tamamını alıp dümdüz yapmak ta mümkündür. Ancak bu durumda meme başı halkası deri yaması olarak nakledilir ve sonuçta his kaybı oluşabilir.
Meme göğüs büyütme ise silikon meme protezleri ile yapılır. Silikon göğüs protezi nin kanser yapmadığını Amerikan FDA kurumu da kabul etmiştir. Ameliyat doğru yapıldığında, uygun büyüklükte protez kullanıldığında çok iyi sonuç vermektedir. Protezin ömrü teorik olarak insan ömründen fazladır. Bu nedenle çıkarılması gerekmez.
Doğum sonrası ya da aşırı kilo alıp verme sonucunda meme göğüs sarkabilir. Doğum sonrasında göğüs ameliyatının süt kesildikten sonra 6 ay geçtikten sonra yapılması doğrudur. Aksi halde ameliyat bölgesinde enfeksiyon oluşabilir, dikişler açılabilir. Göğüs dikleştirme ameliyatından sonra da meme üzerinde ters T şeklinde iz kalır. Cinsel estetik ameliyatlar arasında labioplasti, vajen yenileme, daraltma sayılabilir.

System Hospital, Kayseri’ye yeni bir system…
Bize Ulaşın

DOKTORLARIMIZ

ALANINDA UZMAN DOKTORLARIMIZ TARAFINDAN SİZLERE EN İYİ ÖZEL HASTANE HİZMETİ VERMEKTEYİZ.

OP. DR. AHMET ATALAY
OP. DR. AHMET ATALAY
PLASTİK ve REKONSTRÜKTİF CERRAHİ
Doktoru Tanıyın
Tüm Doktorlarımız
Go to Top