Ağrısız Normal Doğum

Doğum sırasında hissedilen ağrı dünyanın en güçlü ağrılarından biridir. Normal doğum yapmak isteyen birçok anne adayı yaşanılacak ağrılar nedeniyle ciddi korkular yaşıyor. Rahim kaslarının kasılması sonucu bu şiddetli ağrıyı azaltacak yöntemler yıllar boyu denenmiştir şu anda en güvenilir pidurol uygulamadır. Epidüral aralığa yerleştirilen kataterden uygulanan bir ilaçla doğum ağrıları geçici olarak hissedilmez bu şekilde epidüral anestezi ile yapılan doğuma ağrısız doğum denir.

Sezaryen doğum ne zaman yapılır?

Sezaryen doğum bebeğin doğum kanalından ters ilerlemesi, istenilen hızda ilerlenmemesi, plasentanın erken ayrılması, çoğul gebelikler annenin doğum kanalının bebeğin doğumu için uygun olmaması  koşullarında uygulanır anne adayına genel yada bölgesel anestezi yapılır karın ve rahim kesilerek bebeğin çıkarılması işlemidir. Sezaryen herşeyden önce bir cerrahi durumdur ve elbette risk içerir fakat işler anne ve bebek için yolunda gitmediğinde anne ve bebek açısından hayat kurtaran bir operasyondur.

Düşük tehdidi

Gebeliğin erken dönemlerinde görülen vajinal kanamaları düşük tehdidi olarak kabul ederiz. Aslında gebeliğin ilk ayında vajinal kanama görülmesi çok sık karşılaşılan bir durumdur. 20 haftadan düşük tüm gebeliklerin %25-30’unda az ya da çok kanama görülür. Bu hastaların yaklaşık yarısında gebelik düşük ile sonuçlanır. Diğer yarısında gebelik normal olarak devam eder.

Düşük tehdidi ile karşılaştığımızda bol sıvı alımı öneriyoruz.

Kanamanın şiddetine göre aktivite kısıtlaması yapılabilir.

Kanamanın şiddetli olduğu durumlarda ise hekim kontrolünde uygun tedavinin başlaması ve böyle bir durumda gebelerin hastanede yatarak izlenmesi gerekir.

Gebelikte iyot desteği

İyot, beyin sinir sistemi, gelişimi ve bazal metabolizma hızının ayarlanması gibi birçok fonksiyonu olan bir elementtir. Başlıca kaynakları deniz ürünleri, et, süt, yumurta ve sebzedir. Eksikliği durumunda yeni doğumda guatr, hipotiroidi beyin sinir sistemi gelişiminde bozukluklar meydana gelebilir. Gebelikte iyot ihtiyacı artabilir. Dünya sağlık örgütü gebelik ve emzirme döneminde 250 mcg günlük iyot alımı önermektedir gebelik sürecinde kullanılan birçok multivitaminin ise iyot içermediği bilinmelidir

Yumurtalık kisti

Kist etrafı doku ile çevrili sıvı içeren kitledir. Yumurtalık kistleri çoğunlukla hormonal düzensizlikler nedeniyle oluşur. Çoğunlukla şikayete neden olmaz rutin kontroller esnasında tespit edilir.

Kenarında şişlik adet düzensizlikleri yaşanabilir. Uygun zamanda tanı ve tedavi için rutin kontroller ihmal edilmemelidir.